Skip to main content

Podle evropské legislativy máte nárok na náhradu za zpožděný let!

Aktualizováno - 20/07/2018, 12:04

Zrušený nebo zpožděný let na dobré náladě rozhodně nepřidá, ale vylepšit nepříjemné rozladění může finanční kompenzace, na kterou máte při splnění určitých podmínek nárok. Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let máte v případě, že vaše letenka, respektive let, začínal na letišti a území členského státu Evropské unie, NEBO končí na letišti na území členského státu EU a je nebo byl operován aerolinkou se sídlem v Evropě a evropském hospodářském prostoru. Výše uvedené kompenzace se týkají jak zpožděných, tak zrušených letů a tras jednotlivých leteckých dopravců.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů.

Na jak vysoké finanční odškodnění máte nárok?

Přestože existují určité výjimky a výše konečného odškodného záleží na vašich schopnostech a odhodlání danou věc řešit, respektive na schopnostech agentury, kterou si pro případné vymáhání odškodného najmete, je celkem zajímavé, že výše finančního odškodnění za zpožděný let může dosáhnout až 16.000 Kč. Kromě peněžních úlev máte nárok také na doplňkové služby a občerstvení podle počtu hodin, které čekáním strávíte. Tabulka s výší finančního odškodnění je závislá na délce letu a době celkového zpoždění koupeného letu a možnost požadovat peněžní kompenzaci a odškodnění je dána ze zákona již v případě, že do cílové destinace dorazíte o 3 a více hodin později. V takovém případě je letecká společnost i nízkonákladový letecký dopravce povinnen proplatit vám níže uvedené částky:

  • 250 € při zpožděném letu u vzdálenosti do 1.500 km
  • 400 € při zpožděném letu u vzdálenosti od 1.500 km do 3.500 km
  • 600 € při zpožděném letu u vzdálenosti nad 3.500 km

Formulář stížnosti na konkrétní leteckou společnost slouží pro účely náhrady a/nebo pomoci v případě odepření nástupu na palubu letadla z nejrůznějších důvodů, přeřazení z vyšší do nižší cestovní třídy (ekonomická vs business class), zrušení letu nebo významného zpoždění letu - o finanční náhradu lze žádat při zpoždění delším jak 3 hodiny. PDF dokument pro vyplnění stížnosti a žádost o finanční kompenzaci za let, který byl zpožděn či zcela zrušen.

Cestovní pojištění a práva u zrušených a zpožděných letů

Pokud máte zřízené evropské cestovní pojištění, které navíc kryje i zpožděné a zrušené lety, může být vyřízení požadované kompenzace hračkou, protože pojišťovna vám navíc uhradí právní služby nutné pro vyjednání úhrady finančních náhrad za porušení smlouvy s leteckou společností a pomůže s vymáháním co nejvyšší možné kompenzace, která může být až šestnáct tisíc korun u delších zaoceánských letů. Pamatujte ale, že nárok na náhradu u zpožděného či zrušeného letu (rezervované letenky) máte pouze v některých případech. Pokud došlo k odložení odletu, nebo neúměrnému prodloužení příletu na příletové letiště z důvodu nepřízně počasí či živelné pohromy, nárok ztrácíte, protože tyto situace nejsou zcela pochopitelně v rukou leteckého dopravce a za případné dopady na délku letu tak nenese žádnou zodpovědnost a možnost žádat o finanční náhrady je tak značně omezena, ne-li zcela vyloučena. Mimochodem. Pokud vinou aerolinky došlo k nepravidelnosti v letovém provozu, musí se kromě finančního odškodnění postarat také o vaše občerstvení na letišti i palubě letadla.

Příspěvek, který nese název "Podle evropské legislativy máte nárok na náhradu za zpožděný let!" byl zřejmě naposledy aktualizován dne 16.07.2018 a je možné, že již není zcela aktuální a nemusí tedy nutně odrážet stávající situaci. Hledáte-li relevantní informace co nejaktuálnější k dnešnímu či zítřejšímu dni 30.09.2023, zeptejte se v diskusi na zkušenosti ostatních lidí a ověřte si tyto informace. Pokud máte pocit, že je příspěvek z poradny začínající větou - Zrušený nebo zpožděný let na dobré náladě rozhodně nepřidá, ale vylepšit nepříjemné rozladění může finanční kompenzace, na kterou máte při splnění určitých podmínek nárok. Nárok na finanční odškodnění za zpožděný let máte v případě, že vaše letenka, respektive let, začínal na letišti a území… - neúplný nebo nepřesný, případně v něm chybí některé relevantní informace, napište nám, rádi jej doplníme a upřesníme aby byl co nejaktuálnější ke dnešnímu dni 29.09.2023.

Komentáře: ptejte se & odpovídejte!

"Podle evropské legislativy máte nárok na náhradu za zpožděný let!"

Letenky slevy 3 years 10 months - dnes je 29.09.2023

Mohlo by Vás zajímat...